Azt hiszed, nem tudsz meditálni? …de, bizony tudsz! – Négy egyszerű praktika, hogy bízz magadban!

Azt hiszed, nem tudsz meditálni? …de még mennyire, hogy tudsz! 🙂

Négy egyszerű praktika, ami segít!

 

Sok éve tartok meditációkat és meditációs kurzusokat, workshopokat. Ez idő alatt nagyon sokan jöttetek hozzám azzal, hogy “én nem tudok meditálni” – aztán, ahogyan erre ránéztünk, rögtön kiderült, hogy de igen, nagyon is jól tudsz 🙂

Ilyenkor valójában az szokott lenni, hogy van egy elképzelés arról, hogy milyennek kellene lenni a meditációnak, vagy, hogy mit jelent a meditálás. Az elképzelés pedig egyáltalán nem az, amit valójában jelent! Tehát valójában csak annyi van, hogy van egy elvárásod, aminek nem tudsz megfelelni, de az az elvárás nem az, ami a meditációhoz kell. Sokan azt várják el ugyanis, hogy úgy lássanak képeket maguk előtt, lehunyt szemmel, mintha egy filmet néznének. Olyan élesen, színesen, pontosan. De ennek egyáltalán nem kell így lennie!

Mi tehát a meditáció?

Először is tegyük helyre a fogalmakat: az, amit a köznyelvben meditációnak hívunk, valójában nem meditáció! A meditáció szó maga ugyanis kiüresedést jelent. Eredetileg maga a meditáció gyakorlása a gondolatnélküliséget jelentette és ezt jelentené ma is…

Ehhez képest ma már minden olyan állapotra, amikor befelé figyelünk, azt mondjuk: meditáció! ..és ez nem is baj. Hiszen az ember bármilyen módszerrel, vagy helyzetben kerülhet meditatív állapotba. Szoktuk mondani azt is, hogy ‘most egy kicsit meditálok ezen a kérdésen, ezen a témán’. Ez is rendben van. Ez a szó tehát tágabb jelentéstartamot kapott már.

Az viszont, amit ma a köznyelvben meditációnak nevezünk, és legtöbbször arról szól, hogy képeket, történeteket jelenítünk meg magunkban, elképzelünk dolgokat – ez a vizualizáció. Erre pedig bárki képes! (Kép-es… értitek?) 🙂

Lássunk most négy olyan dolgot, ami megkönnyíti neked, hogy lazán és önbizalommal telve tudj relaxálni, vizualizálni, vagy meditálni!

  1. Molnár V. Jóska bácsitól hallottam először, így megfogalmazva ezt a mondatot és azóta sokszor hangoztatom magam is – ugyanakkor nem vagyok biztos abban, hogy le kell szűkíteni ezt a dolgot csak a magyarságra, de tény, hogy van benne valami… Nos, a mondat így hangzik: “A magyar ember eleve képi gondolkodással rendelkezik!” Nos, ez bizony, így van és elég, hogy ezt a mondatot tudatosítod. Kicsit ízlelgetheted is. Már csak az, hogy tudsz róla, ez is elég lehet ahhoz, hogy elinduljon benned valami, ami biztonságot ad a belső képeid figyelésében!
  2. Amikor valaki azt mondja nekem, hogy ő nem tud meditálni, olyankor vissza szoktam kérdezni: …és szoktál álmodozni? ..képzelődni? Persze, naná, hogy szoktál! 🙂 A válasz ilyenkor mindig egyértelmű igen. Ilyenkor pedig egyszerűen megnyugtatom a másikat, hogy ennyi elég. Egyszerűen csak erről van szó! Ha csak elképzeled, amit mondok, az pont jó. Lehunyt szemmel álmodozunk – ennyi a vizualizáció!
  3. A másik lehetőség, hogy azt kérem, hogy gondolj egy tárgyra, vagy helyre! Erről a tárgyról (vagy helyről) biztosan van emléked! Hiszen vagy láttál már ilyet az életben, vagy láttál filmeken, újságban, stb. …és ismét helyben vagyunk! Ennyi kell csak. Ha én azt mondom: asztal! …akkor felidézed magadban egy asztalnak az emlékképét. A tudatalattiban ugyanis minden, de minden, amit csak láttál ebben az életedben, az eltárolódik. Később pedig ezekből az emlékekből, emlékképekből merítesz…
  4. Talán az egyik leghatékonyabb módszer a vizualizációs-meditációs képesség tudatosítására a következő. Hunyd le a szemed! Azt mondom neked: tulipán! … 3 másodperc szünet… Majd csak ennyit kérdezek: milyen színű a tulipánod? …és te biztosan rá fogod vágni, hogy milyen! Pedig semmit nem mondtam erről… Na, látod? Ennyi az egész! 🙂

Ez a képesség elég a vizualizációhoz.

A másik lehetőség, amivel nagyon ritkán, de időnként megtalál valaki, az az, hogy nem tud ellazulni. Nos, de, igen, természetesen azt is tudsz 🙂 Ezt pedig egyszerűen GYAKOROLNI kell! Ilyenkor sokat segít egy olyan kísérő, akinek a hangja kellemes és bódító. Illetve lehet az elalvás előtti állapotra is gondolni! Hiszen a meditációban ugyanez működik, csak elalvás nélkül. Tehát itt a gyakorlással minden megoldódhat!

Bízz magadban! Megy ez neked! 🙂

Anna