Vigyázat! Gyakori hiba az asztrológiában!
Kevésbé hozzáértők, vagy kezdő asztrológiával foglalkozók körében nagyon gyakori hiba a házcsúcsok orbisainak figyelembe nem vétele, így erről muszáj beszélni.
Azért is, mert a számítógépes programok sem számolnak vele, így egy jó asztrológusnak/asztrozófusnak kell figyelni arra, hogy számoljon az orbisokkal. Sőt, aki ügyes, már azonnal ezekkel együtt látja a képletet.
Az orbis szó hatókört jelent. Arról van szó, hogy a születési képletben minden házcsúcsnak van egy energetikai hatóköre. Tehát ha pl. egy ház kezdete egy adott pontra esik, akkor nem csak azon a ponton rezeg, hanem van körülötte egy hatókör. Olyan ez, mintha egy zseblámpával rávilágítanánk este a falra. A fény nem csupán egyetlen pont lesz, ahova a lámpát irányítjuk, hanem egy egész nagy kör, hiszen ha közel vagyunk a fényforráshoz, akkor erősebb a féhy, ha pedig távolodunk, akkor egyre gyengébb, halványabb lesz.
Az asztrológiában a sorstengelyek hatóköre 8 fok, a többi házcsúcsé 5 fok. Tehát ha egy bolygó ezen belül megközelíti a ház csúcsát, akkor őt a házcsúcs már magához vonzza és az ő házába fog tartozni.
Ugyanakkor, mivel az égitestek is rendelkeznek egy mágneses hatókörrel (az ő esetükben ez 7 fok), így ha például két, vagy több bolygó együttáll, akkor az összeadódott erejük miatt az együttállások hatóköre is megnő! Ez esetben egy együttállás hatóköre 10 fok is lehet. Így pl. ha egy bolygóegyüttállás 10 fokon belül közel kerül egy házcsúcshoz, akkor ő már a következő házba tartozik és ott értelmezzük.
Van még egy szabály: a sorstengelyeknél 5 fokon belül erős ez a hatókör, a többi házcsúcsnál 4 fokon belül. Tehát, ha pl. a Nap négy és fél fokra megközelíti a 3. ház csúcsát, akkor már a 3. házba tartozik ugyan, de értelmezhető a 2-esben is. Ilyenkor a bolygó átmenetet képez és összekapcsolja, egybenyitja a két életházat. Nincs éles határ, a két életterület szépen összeolvad.
A születési képletek elemzése, értelmezése során nagyon fontos figyelni az orbisokra, hiszen nagy hibát lehet véteni, ha egy égitestet rossz helyen értelmezünk. Ha viszont megfelelően – akkor könnyebben felismerjük a mindennapjaink élményeiben a képlet üzeneteit, jobban magunkénak érezzük a képletet!
Zentai Anna