Asztrológia és asztrozófia
Az ember ősidők óta figyeli a csillagos égboltot és vizsgálja azon keresztül a földi történéseket, élményeket. Az asztrozófia, mondhatni, egyidős az emberiséggel.
Az ‘astro’ előtag csillagot jelent (görög-szkíta eredetű szó).
A ‘sophia’ szó bölcsességet jelent.
A magyar ‘asztrozófia’ szó tehát jelentésében ‘csillagbölcsesség’.
A ‘logos’ szó maga a teremtő ige! Jelentheti nem csak a nyelvet és az intellektust, de annál sokkal többet is.
Az ‘asztrológia’ szó tehát eredetileg ‘csillagteremtést’, ‘fényteremtést’ jelent, bár legtöbben ma már nem erre használják. A régiek még tudták – és ma ismét tudhatjuk -, hogy minden egyes szavunk valakihez egy-egy elvetett mag és nem mindegy, hogy ebből a magból mi nő ki!
Az ‘asztronómia’ fogalmát is sokan ide keverik, ám az asztronómia az égbolt vizsgálatát a fizikai-materiális tudományok oldaláról jelenti. Ez tehát egy teljesen más ág.
A régiségben ezek a tudományágak nem voltak egymástól elkülönítve! Ahogyan egyszerre látták az ember testét és lelkét – hiszen szakrális rendszerek működtek! – úgy az égitesteknek, csillagoknak is egyformán vizsgálták a testét és a lelkét, energetikáját. Az eredendő tudomány azonban konkrétan a csillagbölcselet volt, ami az égbolt csillagképeinek és égitesteinek vizsgálatát jelentette. Ez sok évezreden át jól működött, de aztán ie. 500 körül megalkották a ma ismert Zodiákus rendszert és ezzel megjelent az, amit ma asztrológiának nevezünk.
Miben más tehát az asztrológia és az asztrozófia?
Leginkább két dologban. Egyrészt abban, hogy az asztrozófia valóban az égboltot nézi és a csillagképek alapján vizsgálódik. Az asztrológia nem teszi ezt meg. Ebben a rendszerben van 12 állatövi jegy, ami valójában nincs fenn az égbolton és az eget kihagyva, csak a bolygók jegy- és házbeni helyzetével foglalkoznak. Vannak, akik figyelembe vesznek néhány csillagot is (bár ezeket tévesen állócsillagnak nevezik, holott mozognak), de sem a valódi csillagképek, a fény üzenetei, sem a Tejút nem része a ma ismert asztrológiának.
Az asztrozófia ősi hagyománya szerint a csillagok a Teremtő Isten fényüzenetei az ember számára, tehát a fény üzenetei a legjelentősebb üzenetek! Ezt nem is kell sokáig magyarázni: amit a Természet (a Teremtő) alkotott és ősi, az nyilvánvalóan meghatározóbb, eredetibb, mint az, amit az ember talált ki, nem is olyan régen.
A másik nagy különbség, hogy az asztrozófia még őrzi azt a misztikus tudást, hogy az ember is teremtő és maga teremti tapasztalásait! Ezt üzeni az ismert mondás is: az asztrológia a királyok tudománya! A ‘királyok’ itt nem szó szerint értendő, hanem abban az értelemben, hogy aki ura a saját sorsának, életének, annak tud valódi segítség lenni az égi jelképrendszer. Aki viszont úgy véli, hogy ki van szolgáltatva egy külső erőnek, az csupán elszenvedője a sorsának és nem pedig alakítója. Az asztrozófia látja a Tejutat is, mint az egyik legfontosabb égi utat, aminek segítségével az ember ki tud lépni az ördögi körökből! A ma használt asztrológia ellenben benne tart az ördögi körökben. Ezért is hozták létre. (Régebben nagyon elítéltem azt a történést, hogy a csillagokat kivették ebből a rendszerből és teljesen új, más rendszert hoztak létre az asztrológiával, ma azonban már tökéletesen megértem, miért volt erre szükség. Ha nincs kihívás, akkor játék sincs és nem édes a jutalom – elvégre a Föld az emberi lelkek iskolája és tanulni jöttünk ide, erről ír sok szent könyv is…)
Az asztrozófia tehát a teljes és eredendő rendszer, tudomány, ami az égi fényüzenetek vizsgálatát jelenti. Meditatív ráhangolódás. Manapság nagyon sokan és sokféleképpen használják. Sokan írnak az önismereti, vagy pszichológiai működésekről, de ez nem asztrozófia – maga a csillagbölcselet továbbra is a csillagok, csillagképek mély érzékelését jelenti. Ugyanakkor az, hogy az emberi lélek és psziché működését is megismerjük, úgy vélem, nem kihagyható, éppen azért, amit fentebb írtam: a csillagfejtés a királyok tudománya és nem a sorsukat elszenvedőké! Uralni pedig csak akkor tudjuk az életünket, ha megismerjük teremtő erőnket, a tudatalatti hatalmát és dolgozunk a személyiségfejlődésünkön, régi mintáink és programjaink feloldásán.
Az asztrológia tehát az ember által megalkotott 12 jegy rendszerében vizsgálódik. Az asztrológus horoszkópot készít.
Az asztrozófia a csillagos égboltot veszi alapul, a Napút és az Égi Egyenlítő összesen 34 csillagképével, vagy akár ennél többel is dolgozik, de a 12 jegy is része az elemzésnek. Az asztrozófus asztroszkópot készít.
Azt gondolom, hogy önmagában bármelyik rendszer lehet jól működő – ezt leginkább az fogja eldönteni, hogy ki az, aki működteti! Ha valaki önmagával is elakadásban van és fel nem dolgozott sérüléseket, traumákat hord magában, akkor ezen az öntudatlanul működtetett szűrőn keresztül fogja nézni a hozzá fordulót is és elakadásokat, akadályokat lát ott is, ahol nem kellene. Ha valaki dolgozik magán, rendben van önmagával, akkor nyitott a szíve és félre tud tenni minden személyes szűrőt.
Muszáj megemlítenem, hogy aki a témában szeretne tanulni, annak Paksi Zoltán tanfolyamát ajánlom! Ő az asztrozófia jelen kori lehívója és tanítója, én magam is nála tanultam. Olyan mélyen és tisztán senki más nem ismeri a csillagos eget, mint ő. (www.asztrozofia.hu )
Az asztrozófiáról további cikkeket itt találsz:
Zentai Anna
Kép: Pinterest